Rola witaminy A w zapobieganiu powikłaniom

Kluczowy element zapobiegania powikłaniom odrowym w grupach wysokiego ryzyka

Zasadniczym elementem zapobiegania komplikacjom i ciężkiemu przebiegowi odry jest związek potrzebny organizmowi do wytworzenia odpwiedniej odpoweidzi immunologicznej, czyli witamina A, której niedobór podczas infekcji manifestuje się poprzez światłowstręt. Bogatą literaturę medyczną i proces oficjalnej akceptacji  skuteczności witaminy A w świecie medycyny można streścić w następujący sposób:

  • w latach 30. XX wieku, czyli zaraz po odkryciu witaminy A pojawiły się pierwsze doniesienia naukowe na podstawie klinicznych obserwacji przebiegu odry mówiące o skuteczności intensywnej terapii witaminowej. Np. w przeprowadzonym teście w 1932 roku 300 przypadków odry wspomaganych było skoncentrowanymi witaminami A i D, 300 innych porównywalnych przypadków nie otrzymało witamin. Uzyskano prawie 60% redukcję liczby zgonów i redukcję liczby komplikacji (British Medical Journal 1932):

VitA 1932

Następnie minęło kilka dziesięcioleci, podczas których środowiska medyczne i naukowe na najwyższych szczeblach nie przejawiały zainteresowania możliwością zmniejszenia umieralności i komplikacji pochorobowych u dzieci przy użyciu witaminy A (i innych witamin).

  • W latach 80-tych przeprowadzone zostały pierwsze testy kliniczne skuteczności witaminy A w zapobieganiu zejść śmiertelnych i komplikacji u dzieci chorujących na choroby zakaźne z uwzględnieniem grup kontrolnych Lancet 1986, Am J Clin Nutr 1987.
  • W 1987 roku WHO i UNICEF rekomendują suplementację witaminą A dla dzieci chorujących na odrę (Int Nurs Rev 1987).
  • W 1993 roku opublikowano rekomendację suplementacji witaminy A dla hospitalizowanych dzieci w USA (Pediatrics 1993), co oznacza, że niedobory witaminy A występują również w krajach rozwiniętych!
  • W 1997 roku ukazuje się pierwsza praca przeglądowa na temat dokonanych badań klinicznych z użyciem witaminy A (Arch Dis Child 1997) – kluczowe wnioski nie różnią się niczym od wniosków pierwszych badań w latach 30-tych.
  • W 1997 roku ukazuje się w Britisch Medical Journal edytorial na temat niedoboru witaminy A i suplementacji, która może ocalić wzrok i życie niezliczonej ilości dzieci (BMJ 1997).
  • W 2009 roku WHO publikuje raport o globalnym występowaniu niedoboru witaminy A w latach 1995 – 2005 (WHO 2005).
  • W 2010 roku ukazuje się kolejna praca przeglądowa dostępnych publikacji, która kończy się wynikiem, że dwie dawki witaminy A wśród chronicznie niedożywionych dzieci afrykańskich zmniejszają śmiertelność odry o 62% (International Journal of Epidemiology 2010):

“when stratifying the analysis by vitamin A treatment dose, at least two doses of 200 000 IU for children ≥1 year of age and 100 000 IU for infants was found to reduce measles mortality by 62% [RR 0.38; 95% CI (0.18–0.81)]”

  • W 2011 roku ukazuje się kolejna praca przeglądowa nawołująca do zaprzestania badań klinicznych skuteczności witaminy A z grupami kontrolnymi, którym podaje się placebo (BMJ 2011). Na przestrzeni wielu dekad dla dobra nauki w grupach kontrolnych nie podawano dzieciom witaminy A, co skutkowało i nadal skutkuje zejściami śmiertelnymi lub ciężkimi powikłaniami, którym można było łatwo zapobiec. W badanich dotyczących szczepionek stosuje się inne zasady etyczne. Niepoddanie zdrowego dziecka profilaktycznemu szczepieniu dla dobra nauki i wiedzy o skutkach ubocznych danego preparatu jak i pełnego kalendarza szczepień uważa się za nieetyczne do tego stopnia, że wszystkie badania kliniczne używaja innej szczepionki w grupach kontrolnych (myląco określanych jako „placebo”).

Dla przypomnienia: jedno z wielu doświadczeń z lat 30-tych z witaminą A zakończyło się również skutecznym zapobiegnięciem 60% zgonów. Ponad 60 lat minęło od pierwszych doświadczeń z witaminą A do rekomendacji WHO/UNICEF, a witamina A to tylko jeden z istotnych elementów związanych z odżywianiem i prawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Ta podstawowa profilaktyka komplikacji chorób zakaźnych nadal nie jest stosowana w krajach trzeciego świata, co streszczono w komunikacie medialnym Witamina A mogłaby uratować życie 600 000 dzieci rocznie” PAP 2011.

Żadne suplementy nie zastąpią dbania o prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu odpornościowego dziecka, który kształtowany jest od momentu poczęcia dziecka (odpowiednia dieta matki, brak używek, zdrowy tryb życia), możliwie długim okresem karmienia piersią, prozdrowotnym odżywianiem i wieloma innymi niefarmakologicznymi zabiegami. Jednak WHO zaleca dla każdego dziecka chorującego na odrę podawanie przez dwa dni witaminy A:

Źródło: Chapter 3Infectious Diseases Related To Travel, CDC

Pytania, pytania, pytania

Co było (i nadal jest) przyczyną niezliczonych zgonów związanych z odrą – wirus odry, brak szczepionki czy niedożywienie? A może ignorancja środowisk medycznych i naukowych na najwyższych szczeblach?

Zachęcamy też do szukania odpowiedzi na następujące pytanie – dlaczego w dzisiejszych doniesieniach medycznych wymienia się szczepienia jako wyłączną przyczynę spadku umieralności na choroby zakaźne (czytaj PAP 2011)?

Reklamy
%d blogerów lubi to: